ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΚΟΛ!

Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024

ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!

Να ξεκινήσω το σχόλιο μου με την ουσία.
     Στο ποδόσφαιρο μετράει μόνο το γκολ! Και περισσότερα γκολ σημείωσε ο Παναθηναϊκός!
     Φυσικά ο ΠΑΟΚ ήταν σαφώς ανώτερος σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα.
     Αλήθεια είναι πως ο σοβαρός τραυματισμός του Μπάμπα κόστισε στο δικέφαλο της Θεσσαλονίκη. Και βέβαια «έκοψε» τα ποδιά των παικτών του. Απόδειξη η εκτέλεση των πέναλτυ μετά τα πρώτα πέντε…
     Γεγονός αναμφισβήτητο είναι πως,
     Ο ΠΑΟΚ στην κανονική διάρκεια του αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Και είχε πολλές ευκαιρίες να πάρει τη νίκη κάνοντας ολική ανατροπή παίρνοντας και την πρόκριση στον τελικό!
     Με το 0-1 και συνολικό σκορ 1-1, ο ΠΑΟΚ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Κατάφερε μάλιστα να σημειώσει ένα ακόμη γκολ και να κρατά την πρόκριση μέχρι το λεπτό εκείνο που τραυματίστηκε σοβαρά ο Μπάμπα και να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Έτσι ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά έπαιξε με δέκα παίκτες γιατί είχαν γίνει όλες οι αλλαγές. Μάλιστα δευτερόλεπτα πριν ο Γερμανός διαιτητής σφυρίξει την λήξη και της παράτασης ο Παναθηναϊκός με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Λημνιό να σημειώσει το γκολ (1-2) και να στέλνει τις ομάδες στη διεξαγωγή των πέναλτυ, στα οποία ήταν ποιο εύστοχος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος σημείωσε 6 γκολ ενώ δέχθηκε 5! Να τονίσω πως τα πέναλτυ που εκτέλεσε η κάθε ομάδα ήταν από εννέα!
     Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού Ντραγκόφσκι απέκρουσε τρία πέναλτυ, ενώ οι πράσινοι παίκτες έχασαν τρία!
     Ο Παναθηναϊκός είναι η δεύτερη φορά που προκρίνεται με τη διαδικασία των πέναλτυ. Στην πρώτη απέκλεισε τον Ολυμπιακό!
     Για την ιστορία να πούμε πως τα γκολ στην κανονική διάρκεια του αγώνα και στην παράταση για τον ΠΑΟΚ σημείωσαν ο Αντ. Ζίβκοβιτς 72 και ο Τ. Κεντζιόρα
105', ενώ για τον Παναθηναϊκό σκόραρε ο Λημνιός στο 120+9!