Έχουν περάσει 16 χρόνια, από το βράδυ εκείνο που η Ελλάδα έμεινε ξάγρυπνη μέχρι το πρωί!
     Και έμεινε ξάγρυπνη γιατί η Εθνική μας Ποδοσφαιρική ομάδα πραγματοποίησε κάτι που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν όνειρο...θερινής νύκτα! Όλοι το θεωρούσαν αδύνατον ως...άπιστο όνειρο!
      Η Εθνική μας έπαιζε για πρώτη φορά σε τελικό Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.
     Ήταν...πρωτάρα!
     Και η αντιπάλος της ήταν μια ομάδα με ιστορία στις μεγάλες διοργανώσεις, με πείρα και με διάσημους παγκόσμιας φήμης ποδοσφαιριστές!
     Έτσι από πρώτο χέρι η Ελληνική ομάδα φαινόταν και ναι ήταν χαμένη! Τουλάχιστον αυτό πίστευαν όλοι...
     Ομως λογάριαζαν χωρίς την...τύχη του πρωτάρη!
     Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0, παρά τις όποιες προσπάθειες του Ριβάλντο και της παρέας του! Είναι γεγονός πως έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ αρκετές φορές!
     Οι Πορτογάλοι, οι αντίπαλοί μας ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο πιστεύοντας πως κάποια στιγμή οι Έλληνες θα καταρεύσουν!
     Ξαφνικά σε αντεπίθεσή της η Εθνική μας κέρδισε κόρνερ. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Μπασινάς στέλνοντας την μπάλα στην μικρή περιοχή της εστίας της Ιβηρικής ομάδας. Εκεί πιο ψηλά από ολους προλαβαίνοντας και τον τερματοφύλακα πετάχθηκε ο Άγγελος Χαριστέας και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Πορτογαλίας κανοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το 0-1 που εμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!
     Όταν ο Γερμανός διαιτητής Μάρκους Μερκ σφύριξε την λήξη του αγώνα ουδείς το πίστευε!!!
     Αμέσως στήθηκε ένα ατέλειωτο πάρτυ σε όλη την Ελλάδα εορτάζοντας ξέφρενα τον μεγάλο θριπαμβο! Με τον ίδιο τρόπο γιόρτασαν και οι Έλληνες σε όλο τον κόσμο!
     Η ημέρα αυτή είναι Ο Ρ Ο Σ Η Μ Ο  στην ιστορία του Ελληνικού Ποδοσφαίρου, αλλά και όχι μόνο!
     Μπράβο σε ολους τους συντελεστές που μας έκαναν υπερήφανους!