Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΥ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗΝ
ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΥΠΕΛΛΟ!
Γράφει ο Γιώργος Κοντονής
      Είναι αλήθεια.
      Ήταν ο πιο ωραίος! Ο πιο εντυπωσιακός. Ο καλύτερος τελικός Ο Λ Ω Ν   ΤΩΝ   Ε Π Ο Χ Ω Ν !
      Ναι υπήρξε ο τελικός που δεν ξεχάσουμε ποτέ!
      Αυτή είναι αλήθεια!
ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΥ ΚΑΙ 1-0
      Στο 23 λεπτό ο Ντι Μαρία ανατρέπεται στην περιοχή. Ο Πολωνός διαιτητής δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Ο μαέστρος Μέσι αναλαμβάνει να κτυπήσει το πέναλτυ. Έστειλε τον τερματοφύλακα της Γαλλίας δεξιά και την μπάλα αριστερά σημειώνοντας το 1-0!
ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΙΑΔΜΟΣ ΚΑΙ 2-0!
       Ήταν το 36 λεπτό ο Μεσι συνδυάζεται υπέροχα με τους συμπαίκτες του στην επίθεση. Η μπάλα φθάνει αριστερά στον Ντι Μαρία, ο οποίος με ωραίο σουτ την έστειλε στα δίκτυα για να γίνει έτσι το Αργεντινή Γαλλία 2-0
ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 2-2!
        Η Γαλλία στο 80 λεπτό κέρδισε πέναλτυ. Ένα πέναλτυ που κτύπησε ο Εμπαμπέ και μείωσε σε 2-1!
       Ένα λεπτό μετά στο 81’ ο Εμπαμπέ από τα αριστερά με ωραίο σουτ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-2 που έστειλε τον αγώνα στην παράταση!
ΣΤΟ 108 ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ Ο ΜΕΣΙ 3-2!
        Ήταν το 108 λεπτό από τα δεξιά η Αργεντινή έπαιξε πολύ ωραία και έδωσε την ευκαιρία στο Μέσι ύστερα από απόκρουση του τερματοφύλακα στέλνει την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 3-2!
ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΥ Ο ΕΜΠΑΜΠΕ 3-3!!
        Στο 118 λεπτό η Γαλλία κέρδισε πέναλτυ. Και ο Εμπαμπέ με ωραίο κτύπημα ισοφάρισε σε 3-3 και έστειλε τις ομάδες στα πέναλτυ!
ΜΕ 4-2,ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΥ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ!
        Το χρυσό Παγκόσμιο Κύπελλο κατέκτησε ο Μέσι και η Αργεντινή!
        Ο τελικός απέδειξε πως αυτό το Μουντιάλ ήταν στην κυριολεξία το καλύτερο στην ιστορία του Κυπέλλου!
        Και φυσικά ο τελικός ο καλύτερος που έχω δει μέχρι και σήμερα!