Αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός το πέτυχε το απόγευμα στο «Αθανάσιος Διάκος»!
     Νίκησε δίκαια την σκληρή Λαμία με 3-0 και περιμένει το αποτέλεσμα της Τούμπας!
     Ήταν το σημερινό παιχνίδι μια δοκιμή για το ντέρμπυ με τον Παναθηναϊκό στο «Γεώργιος Καραισκάκης» το ερχόμενο Σάββατο.
ΣΤΟ ΔΟΚΑΡΙ!
     Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Λαμία είχε δοκάρι με τον Τσανδάρη και στη συνέχεια ο διαιτητής υπέδειξα οφσαιντ!
ΠΩ, ΠΩΩ ΤΡΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!
     Ήταν το 21’ και η εστία της Λαμίας «σώζεται» από τύχη! Και μάλιστα οι ερυθρόλευκοι με τον Φορτούνη και τον Μακαμπού έφθασαν κοντά στο γκολ αλλά κάποιο πόδι αμυντικών της Λαμίας και ο τερματοφύλακας της τοπικής ομάδας, τους στέρησε την χαρά του γκόλ!!
ΔΟΚΑΡΙ
      Στο 34 λεπτό και σε δυνατό σουτ του Χουάνγκ η μπάλα κτύπησε στη συμβολή των δοκαριών της εστίας της Λαμίας! Λίγα λεπτά μετά ο Μακαμπού από κοντά έστειλε την μπάλα αουτ!
ΝΕΟ ΔΟΚΑΡΙ
     Αυτή την φορά σε σουτ του Κανός η μπάλα βρήκε το δοκάρι της Λαμίας!
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 0-1!
    Ήταν το 45’ και ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Με δυνατό σουτ ο Σαμασέκου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Λαμίας κάνοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό!
     Η ίδια κατάσταση παρέμεινε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ετσι στο 58 λεπτό ο Μακαμπού έχασε καλή ευκαιρία για γκολ. Δυο λεπτά αργότερα…
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 0-2!
    Ήταν το 60’ και ο Μακαμπού με ωραίο σουτ από τα αριστερά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας της Λαμίας γράφοντας το 0-2!
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 0-3!
     Στο 85 λεπτό ο Ισπανός Μπιελ μα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της εστίας του τερματοφύλακα της Λαμίας γράφοντας το τελικό 0-3!
ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ!
     Στο 70 λεπτό σε σουτ από τα δεξιά του Μακαμπού η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι! Ητα το τρίτο!
Ο ΤΣΑΝΔΑΡΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ!..
     Ο διαιτητής κ. Κατοίκος φαίνεται πως δεν είχε μαζί του κάρτες! Ούτε παρατήρηση δεν έκανε στον πολλές φορές υπερβολικά σκληρό Τσανδάρη! Ομως τις έδειξε (κίτρινες) απλόχερα στον Ολυμπιακό! Δυο μέτρα και δυο σταθμά!!!
     Ολα τα μάτια λοιπόν ήταν στραμμένα στον Αθήναιο ρέφερι Κώστα Κατοίκο που από ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ για την Σούπερ Λίγκας διηύθυνε τον αγώνα Λαμία - Ολυμπιακός!!
     Στο 7 λεπτό υπήρξε αναγκαστική αλλαγή. Ο Γκάρι Ροντρίγκες για να αποφύγει τα χειρότερα ζήτησε αλλαγή και τη θέση τιυ πήρε Ο Μπιέλ.
     Με εντεκάδα χωρίς τον Χαμές Ροντρίγκες «κατέβασε» - παρέταξε τον Ολυμπιακό στην Λαμία ο Ισπανός προπονητής Μίτσελ.