ΝΙΚΗΣΕ 2-1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Η ΑΕΚ!

ΤΗΝ ΝΙΚΗ (2-1) Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ Η ΑΕΚ!
Σχόλιο Γιώργος Κοντονής
     Τα στιγμιότυπα που είδαμε που ζήσαμε με το σφύριγμα της λήξης του επαναληπτικού αγώνα για το κύπελλο Ελλάδος στο «Γεώργιος Καραισκάκης» στην κυριολεξία ήταν «όλα τα λεφτά»! Οι παίκτες του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ σχεδόν αγκαλιασμένοι αποχώρησαν από το γήπεδο. Αξίζουν λοιπόν πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων!
      Νίκησε με 2-1 ο Ολυμπιακός.
      Προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου.
ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ!!!
      Από το ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ άρχισε τις σκόπιμες καθυστερήσεις - διακοπές χωρίς ο Αζαρος διαιτητής (δεν ξέρω εάν υπάρχει στον κατάλογο διαιτητών Β κατηγορίας της ΟΥΕΦΑ!) να δείξει κάποια κίτρινη κάρτα!
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 1-0!
      Ήταν το 27 λεπτό ο Φορτούνης έδωσε ωραία στον Μπακαμπού που από τα αριστερά έκανε σέντρα και ο Βαλμπουενά με δυνατή καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ 1-0 για τον Ολυμπιακό!
      Στο 33’ και στο 36’ ο Ολυμπιακός έφθασε κοντά στην επιτυχία ενός ακόμη γκολ!
      Στο 90+2 ο Πινέδα έχασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά για να ισοφαρίσει.
      Στο ξεκίνημα του δεύτερου η ΑΕΚ έφθασε τρεις φορές κοντά στο 1-1, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν εκεί!
Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ
     Τα δώρα από τον Ολυμπιακό συνεχίστηκαν και στον αγώνα του γηπέδου Καραϊσκάκη! Ο Σούμπερτ έπιασε δυνατό σουτ και ο Μπα στην προσπάθεια του να αποκρούσει, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πασχαλάκη ισοφαρίζοντας για την ΑΕΚ!
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 2-1!
      Στο 57 ο Ολυμπιακός πέτυχε το 2-1 με ωραίο σουτ του Χουάνγκ έξω από την μεγάλη περιοχή!
ΓΚΟΛ ΟΦΣΑΙΝΤ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ VAR!
      Στο 70’ η ΑΕΚ με τον Σούμπερ από θέση οφσαιντ σημειώνει γκολ που ακυρώθηκε από τον ρέφερι VAR ως οφσαιντ!

Με κάποιες αλλαγές ο Γάλλος προπονητής παρέταξε τον Ολυμπιακό στον επαναληπτικό αγώνα μα την ΑΕΚ. Επιτελικός ο Βαλμπουενα και κξβτα του στα αριστερά με ανάποδο πόδι ο Φορτούνης. Έμεινε έκτοπα ο Χαμές Ροντρίγκες. Στα δεξιά αγωνίστηκε ο Μπιελ