ΡΑΔΙΟ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ    ΙΣΤΟΡΙΑ     ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 53 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ 2 ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΟΥ 1971!

Σήμερα με αφορμή τον τελικό του
           Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Κόνφερενς Λιγκ
           θα γυρίσουμε τον χρόνο πίσω…

ΕΝΑΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΟΥ ΣΝΟΙΞΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ!

Για την ΕΡΤ ΕΡΑ είχα την χαρά και την τιμή να βρεθώ στο Λονδίνο για αρκετές ημέρες στην Αγγλία και να μεταδώσω τον αγώνα του Παναθηναϊκού Άγιαξ. Και ναι ήταν μια εμπειρία που δρν θα ξεχάσω ποτέ!
       Ας δούμε τώρα κάποια ιστορικά στοιχεία
       εκείνης της εποχής.
     «Ο τελικός για το Κύπελλο Πρωταθλητριών Ομάδων Ευρώπης 1970-71 πραγματοποιήθηκε στο Στάδιο Γουέμπλεϊ, Λονδίνο, στις 2 Ιουνίου 1971, με αντιμέτωπους τον Άγιαξ και τον Παναθηναϊκό. Ο Άγιαξ του Γιόχαν Κρόιφ ήταν ανώτερος και κέρδισε τον αγώνα με 2-0.
       Ο Άγιαξ απέκλεισε στον πρώτο γύρο την αλβανική ΚΦ Τίρανα με 2-0 εντός και 2-2 εκτός, την ελβετική Βασιλεία στο δεύτερο γύρο με 3-0 εντός και 2-1 εκτός, τη σκωτσέζικη Σέλτικ στα προημιτελικά με 3-0 εντός και 0-1 εκτός, ενώ στα ημιτελικά επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-0 εντός και 0-1 εκτός. Ο Παναθηναϊκός απέκλεισε διαδοχικά τη Ζενές Ες από το Λουξεμβούργο με 5-0 και 2-1, τη Σλόβαν Μπρατισλάβας με 3-0 και 1-2, την Έβερτον με 0-0 και 1-1 (εκτός έδρας γκολ) και τον Ερυθρό Αστέρα πάλι με το εκτός έδρας γκολ (3-0 και 1-4).[2]
       Υπό το βλέμμα 83.179 θεατών στο κατάμεστο Στάδιο Γουέμπλεϊ, ο Άγιαξ πήρε το προβάδισμα στο 5ο λεπτό με τον Βαν Ντάικ. Ο Άγιαξ σκόραρε ξανά στο 87ο λεπτό, όταν ο Άρι Χάαν πέτυχε το 2-0 (το σουτ του κόντραρε πάνω στον Άνθιμο Καψή και κατέληξε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού)…»!
        Απόψε θα το σηκώσουμε το κύπελλο το Ευρωπαϊκό το Κόνφερενς Λιγκ.