Το σκορ αυτό θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο εάν
       ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Χασάν που
       βρέθηκε σε καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την
       βαθμούς έδωσε πολλές ανάσες στην Ελλάδα.

ΘΡΥΛΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ
ΤΟ «ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ  ΕΛΗΞΕ
ΜΕ ΝΙΚΗ 4-2 ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!
     Μεγάλη νίκη στην Ευρώπη του Ολυμπιακού! Στον πρώτο αγώνα συνέτριψε την Ολλανδική Αϊντχόφεν με 4-2 και σε μια εβδομάδα θα πάει στην Ολλανδία με στόχο την επιτυχία ενός τέρματος ώστε να επιστρέψει με την πρόκριση στις 16 ομάδες του Γιουρόπα Λιγκ
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 1-0
     Στο 9 λεπτό ο Βαλμπουενά κτύπησε φάουλ και με εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Αϊντχόφεν με κάνοντας το 1-0!
Η ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ
     Λίγα λεπτά αργότερα η Ολλανδική ομάδα με τον  Ζαχάβι που έπιασε δυνατό σουτ. Η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Παπασταθόπουλου και γίνεται το 1-1!
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 2-1
     Ήταν το λεπτό και ο Εμβιλά με δυνατό σουτ και γίνεται το Ολυμπιακός Αϊντχόφεν 2-1
Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΤΩΝ ΟΛΛΑΝΔΩΝ
     Στο 38 λεπτό ο Ζαχάβι με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 2-2!
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 3-2
      Ακριβώς στο 45+4 ο Ολυμπιακός πετυχαίνει ένα ακόμη γκόλ. Ο Ελ Αραμπί «κλέβει» την μπάλα από τον αντίπαλο του μπακ και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα κάνει το 3-2 για τον Ολυμπιακό.
       Λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου ο Καμαρά έπιασε δυνατό σουτ η μπάλα κτύπησε δε πόδι αμυντικού και έχασε μια καλή ευκαιρία για πετύχει ο Ολυμπιακός ένα ακόμη γκόλ.
     Με το υπέρ του 3-2 ο Ολυμπιακός πηγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο!
ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 4-2!
     Στο 83 λεπτό ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα ακόμη γκολ. Ύστερα από συνεργασία της επίθεσης του Ολυμπιακού ο Μασούρας έπιασε δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Αϊντχόφεν κάνοντας το 4-2 για τους ερυθρόλευκους!
     Δίκαιη η νίκη του Ολυμπιακού επι της δεύτερης μεγάλης ομάδας της Ολλανδίας η οποία δέχεται εύκολα γκόλ ενώ πολύ εύκολα σημειώνει κιόλας!  Από τον Ολυμπιακό όλοι ήταν υπέροχοι... Από την Αϊντχόφεν ο Ζαχάβι ήταν ο καλύτερος.
     Μεγάλη ήταν η συμμετοχή του Πέδρο Μάρτινς ο οποίος με τις αλλαγές που έκανε έδωσα ζωηράδα στον Ολυμπιακό με στόχο και σκοπό μια σπουδαία νίκη που την πέτυχε.
     Στο δυνατό παιχνίδι ο Πορτογάλος προπονητής παρέταξε τον Ολυμπιακό με την καλύτερη δυνατή 11 κάδα. Απουσίασε ο τιμωρημένος Σεμέδο την θέση του οποίου πήρε ο Μπα. Μαζί του αγωνίστηκε  ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Δεξιά ο Γάλλος Λαλά. Ο επίσης Γάλλος Εμβιλά ήταν ένας από τους τρεις μεσαίους και στην κορυφή της επίθεσης ο Ελ Αραμπί. Αριστερά στην επίθεση έπαιξε ο Μπρούμα που ανήκει στην Ολλανδική ομάδα την σημερινή αντίπαλο του Ολυμπιακού και δεξιά ο Βαλμπουενά.